Kultura czy natura – park angielski
17 maja 2017 Share

Kultura czy natura – park angielski

Na początku XVIII wieku w europejskim ogrodnictwie panował styl barokowy, jednak w Anglii ten styl kształtowania ogrodów i jego reguły zaczęły być krytykowane. Potępiano proste linie i wymyślnie przycinane rośliny, propagując jednocześnie integrację parku z wiejskim krajobrazem. Chwalono prostotę nie poprawionej natury, w wyniku czego powstał styl kształtowania ogrodów, które są niemal nie do odróżnienia od naturalnego krajobrazu. Charakterystyczne dla tego stylu łąki, jeziora o nieregularnych kształtach, wzgórza o łagodnych stokach i komponowane z artyzmem grupy drzew są dzisiaj niemal wzorem angielskości.
Sztuka ogrodowa XVIII wieku powiązana była z ówczesną polityką, literaturą i malarstwem, ogród mógł być manifestacją poglądów jego właściciela, które wyrażone były przez odpowiednią kompozycję elementów przyrody oraz uzupełniającej je architektury i rzeźby.
Parki angielskie  XIX wieku zaczęły powstawać też w innych europejskich krajach, również w Polsce, gdzie inicjatywę na tym polu wykazywały przede wszystkim dwie kobiety – Izabela Czartoryska i Helena Radziwiłłowa.

Na wykład, który wygłosi  Małgorzata MARSZAŁŁ  zapraszamy na godz. 16.30.
Skierniewice, ul. Reymonta 33 | sala Strakacza |CKiS| poziom -1
Wykłady są bezpłatne i dostępne dla wszystkich zainteresowanych.

Serdecznie zapraszamy !

bwa

bwa