Japoński drzeworyt ukiyo-e
4 października 2017 Share

Japoński drzeworyt ukiyo-e

Ukiyo-e, czyli „obrazy przepływającego świata” to rodzaj japońskiego drzeworytu, który powstawał w okresie Edo, trwajacym od początku XVII do połowy XIX wieku. Ukiyo-e były plastycznym środkiem wyrazu społeczności mieszkańców największych miast japońskich, takich jak Edo (dzisiejsze Tokio) czy Kioto.
Technika drzeworytu była znana w Japonii już w VIII w i z czasem została doprowadzona do perfekcji. Początkowo drzeworyty były czarno-białe ale odbiorcy zapragnęli wprowadzenia barw, co miało przybliżyć tanie ryciny do ekskluzywnych dzieł malarskich. Odbitki zaczęto ręcznie kolorować a w XVIII wieku opracowano metodę druku wielobarwnego. Pierwotna tematyka ukiyo-e to portrety aktorów teatru kabuki, wizerunki słynnych z urody mieszkanek dzielnic rozkoszy i sceny z życia tychże dzielnic.
Z czasem tematyka podejmowana przez artystów ukiyo-e wzbogaciła się, co było związane z zarządzeniami wydawanymi przez władzę. Na rycinach coraz częściej zaczęły pojawiać się sceny heroiczne zaczerpnięte z historii Japonii, literatury japońskiej i chińskiej, ilustracje legend i podobizny dawnych bohaterów. Rozwinął się też drzeworyt pejzażowy oraz kompozycje przedstawiające kwiaty i ptaki.

Na wykład, który wygłosi Małgorzata Marszałł zapraszamy na godz. 16.30
Skierniewice, ul. Reymonta 33 | sala Strakacza |CKiS| poziom -1
Wykłady są bezpłatne i dostępne dla wszystkich zainteresowanych.

Serdecznie zapraszamy !

 

 

bwa

bwa