ARCHITEKTURA WYPOCZYNKOWA W POLSCE PO 1945 ROKU
24 stycznia 2018 Share

ARCHITEKTURA WYPOCZYNKOWA W POLSCE PO 1945 ROKU

Polska Rzeczpospolita Ludowa dbała o swoich pracowników – w latach 1945-1989 powstały w Polsce dziesiątki domów wczasowych, sanatoriów, hoteli oraz obiektów rekreacyjnych, przeznaczonych do wypoczynku. Wiele z nich nie tylko służy do dziś, ale jest też przykładem doskonałej architektury. Wbrew panującemu stereotypowi, że architektura lat PRL-u – to tylko siermiężne, szare blokowiska, w tamtym okresie, a szczególnie w latach 60. powstało bardzo wiele nowoczesnych gmachów na światowym poziomie.
Po odwilży 1956 roku i zanegowaniu socrealizmu polscy architekci mogli wrócić do projektowania autorskiego, nie związanego z narzuconą przez władze doktryną. Zaczęły więc być realizowane projekty nowoczesne, o lekkich konstrukcjach, dużych przeszkleniach, dynamicznych bryłach.
Szczególnie w latach 70. pojawiły się nowe wzorce kultury czasu wolnego i turystyka stała się celebracją zamożności i komfortu. Do najbardziej eksponowanych przejawów luksusu należały nowe hotele i ośrodki wypoczynkowe, których liczba znacznie wtedy wzrosła. Budowano nowe ośrodki zarówno w górach, np. Dom Wypoczynkowy Harnaś w Bukowinie Tatrzańskiej czy dzielnicę leczniczo-rehabilitacyjną w Ustroniu-Zawodzie, jak i nad morzem – w Juracie, Jastrzębiej Górze, Kołobrzegu, Ustce czy Sopocie. Powstały również luksusowe Hotele w dużych miastach, między innymi Victoria w Warszawie i Cracovia w Krakowie.

Na wykład, który wygłosi Małgorzata Marszałł zapraszamy na godz. 16.30
Skierniewice, ul. Reymonta 33 | sala Strakacza |CKiS| poziom -1.
Wykłady są bezpłatne i dostępne dla wszystkich zainteresowanych.

Serdecznie zapraszamy !

bwa

bwa