Architektura secesji
7 lutego 2018 Share

Architektura secesji

Styl znany w Polsce jako secesja w innych krajach znany jest też pod takimi nazwami jak art nouveau, Jugendstil, stile liberty czy modernismo. Nazwy te zawierają w sobie odniesienie do nowości, młodości i wolności.  Secesja to styl w sztuce europejskiej ostatniego dziesięciolecia XIX wieku i początku XX wieku. Istotą secesji było dążenie do stylowej jedności sztuki dzięki łączeniu działań w różnych jej dziedzinach, a w szczególności rzemiosła artystycznego, architektury wnętrz, rzeźby i grafiki.
Często z secesją kojarzona jest giętka, płynna i ruchliwa linia oraz bogata ornamentyka, zwłaszcza motywy roślinne i zwierzęce. Secesja była jednak zjawiskiem bardziej złożonym i różnorodnym. Obok nurtów kwiatowo-organicznych obecnych głównie we Francji i Belgii, obecne były nurty bardziej geometryczne a nawet abstrakcyjne i strukturalne.
Styl secesji kojarzony jest głównie z charakterystyczną ornamentyką zdobiącą fasady domów, balustrady schodów i różne przedmioty użytkowe ale w architekturze pojawiły się też nowe techniki i materiały, co zawiązane było z rozwojem przemysłowym. Secesja dążyła do stworzenia nowego stylu i zerwania z historyzmem oraz odcięła się od stosowanych dotychczas tradycyjnych form architektonicznych, np. antycznych porządków i pragnęła nowości oraz innowacji, stosując nowe sposoby ujęcia, nowe tworzywa, metody konstrukcji i techniki.

Na wykład, który wygłosi Małgorzata Marszałł zapraszamy na godz. 16.30
Skierniewice, ul. Reymonta 33 | sala Strakacza |CKiS| poziom -1.
Wykłady są bezpłatne i dostępne dla wszystkich zainteresowanych.

Serdecznie zapraszamy !

 

bwa

bwa