MONACHIJCZYCY
12 grudnia 2018 Share

MONACHIJCZYCY

Od połowy XIX wieku wielu polskich artystów wyjeżdżało na studia do Monachium, które było wówczas jednym z najważniejszych ośrodków kształcenia artystycznego w Europie. Niektórzy z  nich po skończeniu nauki osiadali tam na stałe, tworząc polską kolonię artystyczną i z czasem zaczęto określać ich mianem monachijczyków.
Od artystów innych nacji Polaków odróżniało częste podejmowanie tematyki narodowej, na przykład nawiązania do polskich wydarzeń historycznych, krajobrazów czy strojów. Chętnie malowali też pejzaże i sceny rodzajowe, często nastrojowe i o stonowanej kolorystyce.
Z Monachium związani byli tacy słynni artyści jak Józef Brandt, Maksymilian i Aleksander Gierymscy, Władysław Czachórski, Józef Chełmoński, Alfred Wierusz-Kowalski, Olga Boznańska i wielu innych. Niektórzy z nich, jak Józef Brandt, zakładali w Monachium własne pracownie i stawali się nauczycielami kolejnych pokoleń malarzy. W okresie od roku 1824 do roku 1914 oficjalne studia na kierunku sztuk pięknych podjęło w Monachium łącznie 322 polskich studentów, a licząc wszystkich polskich artystów, których pobyt w Monachium został udokumentowany, to liczba ich sięga około 700. Ze względu na tak dużą ilość Polaków w tym mieście było ono przez nich niekiedy żartobliwie nazywane Mnichowem.

Na wykład, który wygłosi Małgorzata MARSZAŁŁ zapraszamy na godz. 16.30.
Skierniewice, ul. Reymonta 33 | sala Strakacza |CKiS| poziom -1
Wykłady są bezpłatne i dostępne dla wszystkich zainteresowanych.

Serdecznie zapraszamy.

bwa

bwa