WSPÓŁCZESNA TKANINA ARTYSTYCZNA –  16 MIĘDZYNARODOWE TRIENNALE TKANINY W ŁODZI
9 października 2019 Share

WSPÓŁCZESNA TKANINA ARTYSTYCZNA – 16 MIĘDZYNARODOWE TRIENNALE TKANINY W ŁODZI

Organizowane w tym roku po raz 16 Międzynarodowe Triennale Tkaniny
w Łodzi jest imprezą międzynarodową, na której spotykają się twórcy z różnych krajów zajmujący się szeroko pojmowaną sztuką włókna. Prezentowane z tej okazji wystawy pozwalają rozeznać się w aktualnych poczynaniach twórczych na różnych kontynentach oraz panujących tendencjach i postawach artystycznych.

We współczesnych pracach z dziedziny tkaniny artystycznej coraz częściej pojawiają się niestandardowe materiały, formy z przedmiotów gotowych
i zmodyfikowanych. Nie wyklucza to jednak wierności gatunkowej klasyce – powstają wspaniałe prace w tradycyjnych technikach, takich jak żakard, gobelin czy tkanina dwuosnowowa. Artyści sięgają też po barwienie tkaniny różnymi metodami, stosują patchwork, aplikacje, plecionkę, ale też najnowsze technologie, np. wycinanie za pomocą lasera. Są też artyści rozważający problemy czysto plastyczne w kontekście koloru, przestrzeni, rytmu, materii, wzoru.

Jednocześnie znaczenie często ma nie tylko technika, ale również treść dzieła, często dotycząca aktualnych problemów i zagadnień. Podejmowane są wątki etniczne, nawiązania do lokalnej obrzędowości, opowieści o upływie czasu, relacjach i wspomnieniach. Pojawiają się prace mówiące o uczuciach, emocjach i rozterkach. Coraz częściej artyści wypowiadają się na temat społeczeństwa i zachodzących w świecie postindustrialnym przekształceń i konfliktów.

Na wykład, który wygłosi Małgorzata MARSZAŁŁ, zapraszamy na godz. 16.30.

Skierniewice, ul. Reymonta 33 | sala Strakacza |CKiS| poziom -1

Wykłady są bezpłatne i dostępne dla wszystkich zainteresowanych.

Serdecznie zapraszamy.

bwa

bwa