ARCHITEKCI XX I XXI WIEKU-RENZO PIANO
22 stycznia 2020 Share

ARCHITEKCI XX I XXI WIEKU-RENZO PIANO

Renzo Piano jest obecnie jednym z najsłynniejszych architektów na świecie. Urodził się w 1937 r w Genui, studiował na Politechnice w Mediolanie. Pochodził z rodziny o tradycjach budowlanych – jego ojciec wraz z braćmi prowadził firmę zajmującą się konstrukcjami budynków.

Jego najbardziej znany projekty to Centre Pompidou w Paryżu, zaprojektowany w latach 70 XX wieku wraz z Richardem Rogersem.  Centrum to potężny, wielokondygnacyjny gmach z widoczną na zewnątrz konstrukcją. Z jednej strony wygląda jak obiekt w trakcie budowy, z drugiej przypomina rafinerię opasaną rurociągami. W surowych, industrialnych wnętrzach wszystkie instalacje – np. oświetlenie i wentylacja – są pozostawione na wierzchu i doskonale widoczne. Centrum Pompidou to jedna z ikon Paryża, obiekt tłumnie odwiedzany przez turystów. Obiekt ten zrewolucjonizował współczesną architekturę i dał początek wielu odważnym projektom placówek kulturalnych – teatrów, oper, sal koncertowych i muzeów.  Po zakończeniu prac nad Centrum Renzo Piano zaprojektował wiele innych, znaczących dla współczesnej architektury obiektów – m.in. Menil Collection Museum w Houston, lotnisko Kanasai International Airport w Osace, Beyeler Foundation Museum w Bazylei, część Postdamer Platz w Berlinie, Parco della Musica w Rzymie, muzeum Paula Klee w Bernie czy wieżowiec The Shard w Londynie. Projektuje także stadiony piłkarskie, mosty, statki pasażerskie i samochody.

Przyznano mu wiele nagród, w tym tak zwanego „architektonicznego nobla” – nagrodę Pritzkera. W uzasadnieniu napisano, że budynki autorstwa Renzo Piano są oszałamiające pod względem zakresu i wszechstronności, pod względem różnorodności skali, materiału i formy. 

Podczas gdy niektórzy architekci mają charakterystyczny styl, tym, co wyróżnia Piano, jest to, że stara się zastosować spójny zestaw pomysłów w każdym nowym projekcie, ale za każdym razem w inny sposób.

Na wykład, który wygłosi Małgorzata MARSZAŁŁ, zapraszamy na godz. 16.30.

Skierniewice, ul. Reymonta 33 | sala Strakacza |CKiS| poziom -1

Wykłady są bezpłatne i dostępne dla wszystkich zainteresowanych.

Serdecznie zapraszamy.

bwa

bwa